When would you like to book ?

Daniel Jaracz

Musician

Location:

Poland

Speciality:

Composer, Conductor, Duo, Guitarist, Improviser, Neo Swing, One Man Band, Producer

Genres:

Acoustic, Brazilian, Classical, Classics, Commercial, Contemporary, Covers, Dream Pop, Easy Listening, Electronic, Experimental, Funk, Gospel, Groove, Hip Hop, Instrumental, Jazz, Lounge Music, Neo Soul, Pop, R&B, Spanish

Events:

Corporate Event, Hotels & Restaurants, Children Birthday, Wedding, Clubs & Pubs, Public Event, Exhibition, Festival, Private Party

Languages:

Biography

Nazywam się Daniel Jaracz, jestem profesjonalnym gitarzystą i producentem pochodzącym z Polski, gdzie nauczyłem się podstaw gry na gitarze. Ukończyłem Szkołę Muzyczną 1-go stopnia w Zabrzu o profilu muzyka klasyczna.

Od 2005 roku mieszkałem w Anglii, gdzie dalej rozwijałem moją edukację muzyczną w szkole Community Recording Studio w Nottingham. Doskonaliłem grę na gitarze elektrycznej i studiowałem podstawy kompozycji, improwizacji i pracy w studiu muzycznym.

Teraz wróciłem do rodzinnego kraju i chciałbym zająć się zawodowo graniem na gitarze i również nagrywaniem jako producent I inżynier muzyczny. Posiadam już własne doświadczenie w branży muzycznej i chciałbym zacząć udzielać się w tym kierunku również dla innych artystów z Polski i Zagranicy.

In english:
My name is Daniel Jaracz, I am a professional guitarist and producer from Poland, where I learned the basics of playing the guitar. I graduated from the 1st degree Music School in Zabrze with the profile of classical music.

Now I have returned to my native country and I would like to professionally play the guitar and also record as a producer and music engineer. I already have my own experience in the music industry and would like to start doing this for other artists from Poland and abroad.

Videos See more

Music See more

Awards and Recognition

Played for Prince Harry in 2016