Daniel Jaracz

Poland

0.0

Biography

Nazywam się Daniel Jaracz, jestem profesjonalnym gitarzystą i producentem pochodzącym z Polski, gdzie nauczyłem się podstaw gry na gitarze. Ukończyłem Szkołę Muzyczną 1-go stopnia w Zabrzu o profilu muzyka klasyczna.

Od 2005 roku mieszkałem w Anglii, gdzie dalej rozwijałem moją edukację muzyczną w szkole Community Recording Studio w Nottingham. Doskonaliłem grę na gitarze elektrycznej i studiowałem podstawy kompozycji, improwizacji i pracy w studiu muzycznym.

Teraz wróciłem do rodzinnego kraju i chciałbym zająć się zawodowo graniem na gitarze i również nagrywaniem jako producent I inżynier muzyczny. Posiadam już własne doświadczenie w branży muzycznej i chciałbym zacząć udzielać się w tym kierunku również dla innych artystów z Polski i Zagranicy.

In english:
My name is Daniel Jaracz, I am a professional guitarist and producer from Poland, where I learned the basics of playing the guitar. I graduated from the 1st degree Music School in Zabrze with the profile of classical music.

Now I have returned to my native country and I would like to professionally play the guitar and also record as a producer and music engineer. I already have my own experience in the music industry and would like to start doing this for other artists from Poland and abroad.

Music See more

Talent Card

Art Type:

Musician

Location:

Poland

Speciality:

Composer, Conductor, Duo, Guitarist, Improviser, Neo Swing, One Man Band, Producer

Genres:

Acoustic, Brazilian, Classical, Classics, Commercial, Contemporary, Covers, Dream Pop, Easy Listening, Electronic, Experimental, Funk, Gospel, Groove, Hip Hop, Instrumental, Jazz, Lounge Music, Neo Soul, Pop, R&B, Spanish

Events Type:

Hotels & Restaurants, Clubs & Pubs, Wedding, Festival, Public Event, Corporate Event, Children Birthday, Private Party, Exhibition

Awards and Recognition

Played for Prince Harry in 2016

Daniel Jaracz